Podokręg Zabrze

Stulatek z Zabrza w czasie pandemii

22/05/2020 12:00 Barbara Knebel

W dniu dzisiejszym przedstawiamy rozmowę z Mateuszem Cieślikiem przedstawicielem, a dokładniej wiceprezesem, trenerem drużyny seniorskiej i koordynatorem ds. szkolenia w klubie KS MOSiR Sparta Zabrze. 

 


 W tym roku jubileusz 100-lecie klubu Sparty, był plan ich obchodów?

Plany obchodów były i będą tyle, że z przyczyn nie zależnych od nas przesunięte na inny termin. 
Chcemy żeby nasz jubilat 100-lecia był naprawdę zorganizowany dobrze i dla wszystkich, którzy z naszym klubem - Spartą Zabrze byli i są związani. A to naprawdę spore grono: zarząd, trenerzy, zawodnicy, przyjaciele, w tym sponsorzy. Nie chcemy nikogo pominąć, zrobić „coś” naprawdę fajnego, dużego w naszym mieście Zabrze.
 
- Ile grup (drużyn) dziecięco-młodzieżowych jest w klubie? 
W większości grupy dziecięco-młodzieżowe trenują dwa razy lub trzy razy w tygodniu po 90minut, zaś naborowa po 60minut. Posiadamy w klubie pięć grup, od juniora do żaka.  Grupa żak to grupa naborowa, która się tworzy, lecz jeszcze nie uczestniczyła w żadnych rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg. 

- Ilu zawodników uczestniczy (w sumie) w tych zajęciach?
Około 114 osób, na chwilę obecną zawodnicy, których rodzice są na pierwszej linii działań z COVID-19  nie trenują. Takie zachowanie jest w pełni odpowiedzialne i świadome.

- Gratulujemy awansu do wyższej klasy rozgrykowej. Czy drużyna pod Pana skrzydłami trenuje?
Pierwsza drużyna grająca w sezonie 2019/2020 w Eurotech Klasa C trenowała trzy razy w tygodniu na boisku pełnowymiarowym i orliku. Natomiast po zakończeniu rozgrywek awansowaliśmy o szczebel wyżej i również planujemy treningi trzy razy w tygodniu dodatkowo jeśli będzie możliwość rozgrywania sparingów to z tego też skorzystamy. W treningach seniorów uczestniczy ok. 16-22 zawodników. Nasz zespół składa się z młodych chłopaków 2001-2003 plus kilku doświadczonych piłkarzy, którzy tworzą trzon drużyny.

- Jaka jest wasza baza treningowa?
Mamy dwa boiska pełnowymiarowe trawiaste, na jednym boisku odbywają się mecze mistrzowskie. Dodatkowo posiadamy orlik, który jest dobrą alternatywą szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
 

- Jak przestrzegacie wymogów sanitarnych? 
Wszyscy zawodnicy (młodzież i seniorzy) na trening przyjeżdżają już przebrani, jest wyznaczone miejsce, w którym zawodnicy mają możliwość pozostawienia butów na przebranie. Na stanie posiadamy płyny dezynfekujące, ręce zawodnika przed jak i po zajęciach sportowych zostają dezynfekowane, dodatkowo nasz prawnik przygotował oświadczenie dla osób pełnoletnich i nie pełnoletnich. Przed rozpoczęciem treningów każdy opiekun prawny podpisał oświadczenie, które jest w naszych dokumentach danej kategorii wiekowej przechowywane.

- Co zmieniło się w Waszym klubie w zw. z pandemią? Jak spędzaliście ten czas?
Ze względu na rozpoczynające się zakazy w Polsce, od razu zawiesiliśmy treningi w klubie. Po naradzie trenerów wraz z zarządem podjęliśmy od razu stosowne kroki, gdyż zdrowie dzieci i młodzieży jest dla Nas najważniejsze, co pokazało po paru dniach stosowną Naszą decyzję, gdyż zostały zawieszone rozgrywki mistrzowskie, sparingi i treningi w całej Polsce.  Opiekunowanie prawni również nie chcieli narażać swoich więc z szacunkiem przyjęli Naszą decyzję. Z niecierpliwością czekaliśmy kiedy będziemy mogli zorganizować treningi. Każdy z Trenerów na oficjalnym Facebooku prowadził zajęcia, które były udostępniane dla wszystkich, a dodatkowo każda grupa miała treningi  online z swoją grupą.Także za pośrednictwem internetu kontakt z podopiecznymi był stały. a zawodnicy z miłą chęcią uczestniczyli. 
Wszyscy czuliśmy głód piłki, głód wyjścia na murawę, głód rywalizacji z kolegami z boiska. Zmieniło się postrzeganie do samej higieny, wszyscy zostali uświadomieni.
 
 
 
Ogłosiliśmy również konkurs plastyczny.