Wydrukuj tę stronę

Podokręg Zabrze

Stulatek z Zabrza w czasie pandemii

22/05/2020 12:00 Barbara Knebel
Stulatek z Zabrza w czasie pandemii

W dniu dzisiejszym przedstawiamy rozmowę z Mateuszem Cieślikiem przedstawicielem, a dokładniej wiceprezesem, trenerem drużyny seniorskiej i koordynatorem ds. szkolenia w klubie KS MOSiR Sparta Zabrze. 

 


 W tym roku jubileusz 100-lecie klubu Sparty, był plan ich obchodów?

Plany obchodów były i będą tyle, że z przyczyn nie zależnych od nas przesunięte na inny termin. 
Chcemy żeby nasz jubilat 100-lecia był naprawdę zorganizowany dobrze i dla wszystkich, którzy z naszym klubem - Spartą Zabrze byli i są związani. A to naprawdę spore grono: zarząd, trenerzy, zawodnicy, przyjaciele, w tym sponsorzy. Nie chcemy nikogo pominąć, zrobić „coś” naprawdę fajnego, dużego w naszym mieście Zabrze.
 
- Ile grup (drużyn) dziecięco-młodzieżowych jest w klubie? 
W większości grupy dziecięco-młodzieżowe trenują dwa razy lub trzy razy w tygodniu po 90minut, zaś naborowa po 60minut. Posiadamy w klubie pięć grup, od juniora do żaka.  Grupa żak to grupa naborowa, która się tworzy, lecz jeszcze nie uczestniczyła w żadnych rozgrywkach prowadzonych przez Podokręg. 

- Ilu zawodników uczestniczy (w sumie) w tych zajęciach?
Około 114 osób, na chwilę obecną zawodnicy, których rodzice są na pierwszej linii działań z COVID-19  nie trenują. Takie zachowanie jest w pełni odpowiedzialne i świadome.

- Gratulujemy awansu do wyższej klasy rozgrykowej. Czy drużyna pod Pana skrzydłami trenuje?
Pierwsza drużyna grająca w sezonie 2019/2020 w Eurotech Klasa C trenowała trzy razy w tygodniu na boisku pełnowymiarowym i orliku. Natomiast po zakończeniu rozgrywek awansowaliśmy o szczebel wyżej i również planujemy treningi trzy razy w tygodniu dodatkowo jeśli będzie możliwość rozgrywania sparingów to z tego też skorzystamy. W treningach seniorów uczestniczy ok. 16-22 zawodników. Nasz zespół składa się z młodych chłopaków 2001-2003 plus kilku doświadczonych piłkarzy, którzy tworzą trzon drużyny.

- Jaka jest wasza baza treningowa?
Mamy dwa boiska pełnowymiarowe trawiaste, na jednym boisku odbywają się mecze mistrzowskie. Dodatkowo posiadamy orlik, który jest dobrą alternatywą szczególnie w okresie jesienno-zimowym.
 

- Jak przestrzegacie wymogów sanitarnych? 
Wszyscy zawodnicy (młodzież i seniorzy) na trening przyjeżdżają już przebrani, jest wyznaczone miejsce, w którym zawodnicy mają możliwość pozostawienia butów na przebranie. Na stanie posiadamy płyny dezynfekujące, ręce zawodnika przed jak i po zajęciach sportowych zostają dezynfekowane, dodatkowo nasz prawnik przygotował oświadczenie dla osób pełnoletnich i nie pełnoletnich. Przed rozpoczęciem treningów każdy opiekun prawny podpisał oświadczenie, które jest w naszych dokumentach danej kategorii wiekowej przechowywane.

- Co zmieniło się w Waszym klubie w zw. z pandemią? Jak spędzaliście ten czas?
Ze względu na rozpoczynające się zakazy w Polsce, od razu zawiesiliśmy treningi w klubie. Po naradzie trenerów wraz z zarządem podjęliśmy od razu stosowne kroki, gdyż zdrowie dzieci i młodzieży jest dla Nas najważniejsze, co pokazało po paru dniach stosowną Naszą decyzję, gdyż zostały zawieszone rozgrywki mistrzowskie, sparingi i treningi w całej Polsce.  Opiekunowanie prawni również nie chcieli narażać swoich więc z szacunkiem przyjęli Naszą decyzję. Z niecierpliwością czekaliśmy kiedy będziemy mogli zorganizować treningi. Każdy z Trenerów na oficjalnym Facebooku prowadził zajęcia, które były udostępniane dla wszystkich, a dodatkowo każda grupa miała treningi  online z swoją grupą.Także za pośrednictwem internetu kontakt z podopiecznymi był stały. a zawodnicy z miłą chęcią uczestniczyli. 
Wszyscy czuliśmy głód piłki, głód wyjścia na murawę, głód rywalizacji z kolegami z boiska. Zmieniło się postrzeganie do samej higieny, wszyscy zostali uświadomieni.
 
 
 
Ogłosiliśmy również konkurs plastyczny.
   

- Czy władze samorządowe Miasta Zabrze Wam pomagają?
Władze Miasta Zabrze za pośrednictwem Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu zapytały nas czy w okresie panującej pandemii zajęcia są realizowane, w jaki sposób oraz czy wydatki są wydawane zgodnie z zawartą umową. Mniemam, że w chwili kiedy zajęcia zostałyby całkowicie odpuszczone, musielibyśmy zwrócić część otrzymanej w lutym dotacji. 
Nie można powiedzieć, że trenerzy nie wypełnili swoich obowiązków, nie jest ich winą, sytuacja która wydarzyła się w Polsce i na świecie. Realizowaliśmy swój nałożony plan tzw. autorski plan treningowy. Trenerzy pracowali, przygotowywali się w swoich domach. Ciągle mieliśmy stały kontakt ze sobą.

- Jaki termin rozpoczęcia rozgrywek byłby dla Was optymalny?
Chciałbym podzielić rozpoczęcie na dwa etapy. Najbezpieczniej rozgrywki dziecięce  rozpoczął bym we wrześniu. W dalszym ciągu jedna wielka niewiadoma dot. wakacji czy opiekunowie prawni będą wyjeżdżać czy jednak nie, na krótkie bądź dłuższe wakacje. Chodź dzieci jak by usłyszały iż rozgrywki startują to by się aż trzęśli z zachwytu, dzieci są bardzo chłonni gry w piłkę. 
Natomiast seniorski start raczej w sierpniu bądź pod koniec lipca.