Dzieci i Młodzież

SZUKAMY PIŁKARSKICH JANKÓW W TRUSKOLASACH

24/06/2022 13:00 Barbara Knebel

W sobotę, początek godz. 9.45, na Stadionie Piłkarskim Olimpii Truskolasy przy ulicy Sportowej 2, zostanie rozegrany V Wojewódzki Turniej Piłki Nożnej Zrzeszenia LZS Orlików E1 (rocznik 2012 i młodsi) „Wakacje z piłką - szukamy piłkarskich Janków...".


W młodzieżowej piłkarskiej imprezie 10-latków, pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego, wystąpią 24 zespoły z całego województwa śląskiego. Zwycięska drużyna wywalczy awans do turnieju ogólnopolskiego, który w dniach 18-20 sierpnia z udziałem mistrzów szesnastu województw zostanie rozegrany na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Prawie trzystu młodych adeptów piłkarzy będzie rywalizować na czterech boiskach usytuowanych na głównej płycie.

 

Eliminacje grupowe potrwają do godziny 14.00. O 14.15 rozpoczną się półfinały, a o 14.30 spotkania o I i III miejsce w turnieju. O 15.00 nastąpi uroczyste zakończenie wojewódzkiego turnieju.

 

Głównym organizatorem V Wojewódzkiego Turnieju Piłki Nożnej Zrzeszenia LZS Orlików „Wakacje z piłką – szukamy piłkarskich Janków...” jest Śląskie Wojewódzkie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe, a współorganizatorami: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Śląski Związek Piłki Nożnej w Katowicach, Starostwo Powiatowe w Kłobucku, Urząd Gminy Wręczyca Wielka, KS Olimpia Truskolasy i Szkoła Podstawowa im. Stanisława Ligonia w Truskolasach.

 

Wszystkie uczestniczące w turnieju drużyny zostaną uhonorowane pamiątkowymi statuetkami tzw. „Piłkarskimi Jankami”, dyplomami oraz sprzętem sportowym.

 

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji rozgrywek, których głównym celem jest wyszukiwanie utalentowanych młodych piłkarzy w środowisku wiejskim i małomiasteczkowym oraz pomoc w rozwijaniu ich piłkarskich predyspozycji, w 2018 roku z udziałem 16 zespołów triumfowała Spójnia Zebrzydowice, a w kolejnych latach: 2019 – Naprzód Czyżowice, 2020 – Znicz Kłobuck i 2021 – KS 94 Rachowice.

 

Warto także podkreślić, że od tegorocznej edycji, podobnie jak inne „flagowe” piłkarskie imprezy Ludowych Zespołów Sportowych Mała Piłkarska Kadra Czeka i Piłkarska Kadra Czeka posiada również rangę ogólnopolską. Oznacza to, że we wszystkich województwach odbywają się eliminacje powiatowe, następnie finały wojewódzkie, a najlepszych 16 drużyn z całej Polski zagra w dniach 18-20 sierpnia w ogólnopolskim finale na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

 

- Być może właśnie w Truskolasach, która jest prawdziwą „piłkarską kopalnią” poznamy kolejnego PIŁKARSKIEGO JANKA, który pójdzie śladem pochodzących z tej miejscowości: srebrnego medalisty Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie, a zarazem byłego selekcjonera seniorskiej Reprezentacji Polski Jerzego Brzęczka czy Wybitnego Reprezentanta Polski Jakuba Błaszczykowskiego oraz Nicoli Brzęczek powoływanej do kobiecej młodzieżowej U19 oraz na zgrupowania seniorskiej kobiecej Reprezentacji Polski – wylicza jeden z głównych organizatorów wojewódzkiego młodzieżowego turnieju, piłkarski trener i działacz oraz nauczyciel wychowania fizycznego Szkoły Podstawowej im. S. Ligonia w Truskolasach Stanisław Wrzesiński. - Tu także zaczynali swoją grę reprezentanci Polski w kategoriach młodzieżowych Łukasz Kmieć, występujący w Rakowie Częstochowa, a obecnie grający w Zniczu Kłobuck i Radosław Werner, także mający za sobą występy w Rakowie.

 

Udział w turnieju wezmą: w grupie A: LKS Pasjonat Dankowice, KS 1905 Krzanowice, LKS Mizerów, UKS Dwójka Kozy, UKKS Katowice, UKS Orlik Blachownia; w grupie B: GLKS Lot Konopiska, LKS Unia Kosztowy, KS Toszecka Akademia Piłkarska, KS Sokół Wręczyca Wielka, UKS Arka Markowice, GLKS Wilkowice; w grupie C: LKS Gardawice, KS Bestwinka, KKS Spójnia Zebrzydowice, LKS Brzeźce, KS Olimpia Truskolasy, LKS Buk Rudy i w grupie D: LKS Tempo Puńców, KS Górnik Sosnowiec, LKS Sokół Hecznarowice, LKS Wisła Wielka, KS Panki i LKS Ciężkowianka Jaworzno.