Podokręg Zabrze

Łabędzkie 75lecie

27/05/2020 11:00 Barbara Knebel

Pani Joanna Czekierda ze względu na pandemie COVID-19 niestety musiała przełożyć uroczystości związane z jubileuszem 75-lecia klubu ŁTS Łabędy. 


- Co sądzi Pani o zakończeniu rozgrywek sezonu 2019/2020?
W związku z aktualną sytuacją związaną z wprowadzonym stanem zagrożenia epidemicznego i  wynikającym z tego przedłużającym się brakiem możliwości kontynuacji rozgrywek w zaplanowanym pierwotnie okresie, jedyną możliwością było zakończenie sezonu na poziomie z awansami bez spadków. Oceniam decyzję pozytywnie.
 
- W tym roku przypada 75-lecie klubu z Łabęd, planowane są obchody jubileuszu? Jeśli tak to czy zostały odwołane przeniesione z powodu pandemii?
ŁTS  Łabędy planował z okazji  75-lecia powstania klubu, zorganizować festyn rodzinny ogólnie dostępny w dniu 13.06.2020r., ze względu na stan pandemii został odwołany i przełożony na rok 2021 na miesiące maj lub czerwiec.
 
- Ile drużyn dziecięco-młodzieżowych jest w klubie? 
W klubie ŁTS Łabędy  trenuje pięć drużyn dziecięco-młodzieżowych od rocznika 2003 do rocznika 2014. Treningi dla roczników 2003-2014  przeprowadzamy: trzy jednostki treningowe  tygodniowo dla każdej drużyny po od 1 do 1,5 godziny jedna jednostka treningowa. Liczba uczestników zajęć około 135 osób (łącznie) .
 
- Zauważyliśmy, iż często trenerzy klubu ŁTS Łabędy angażują się w odbyciu szkoleń trenerskich i biorą udział w kursach trenerskich, czy klub docenia ich zaangażowanie? 
Nasi trenerzy są miłośnikami piłki nożnej, a przez to są dobrymi szkoleniowcami. Każdy trener jest zaangażowany w pracę na rzecz klubu oraz w pracę z dziećmi i młodzieżą. Traktują prace trenerską bardzo poważnie, dają możliwość rozwoju młodemu człowiekowi, swoich zawodników otaczają opieką. Klub wymaga od trenerów przede wszystkim zdolności pedagogicznych, umiejętności porozumiewania się z dziećmi i młodzieżą. Trener dla zawodników jest osobowością o dużym autorytecie. Kładziemy nacisk na aspekty społeczne i pedagogiczne są zawsze uwzględniane w pracy klubu z dziećmi i młodzieżą w sytuacjach sportowych. Ponadto klub wymaga od trenerów udział w kursach trenerskich w miarę możliwości dokładamy się do poniesionych kosztów. Wśród własnych zawodników seniorów wyłaniamy osoby w porozumieniu między stronami wysyłamy na kursy trenerskie. Najczęściej są to mieszkańcy naszej dzielnicy. Stawiamy na młodych ludzi, którzy będą w dalszej perspektywie szkoleniowcami klubu ŁTS.
 
- Ile treningów w tygodniu zaplanowanych zostało dla pierwszej drużyny w Zina Liga Okręgowa?
Dla seniorów jest rezerwacja- 2 jednostki treningowe tygodniowo po 1,5 godziny. Średnio przed i po pandemii trenuje około 20 zawodników. 
 
- Jakie boiska macie do dyspozycji? 
Wynajmujemy boisko pełnowymiarowe przy ul. Fiołkowej 26 Gliwice oraz korzystamy bezpłatnie z boiska przy ul. Wrzosowa 32 Gliwice. Zarządcą boiska pełnowymiarowego jest MZUK Gliwice, a właścicielem Miasto Gliwice.
 
- Jak przestrzegacie wymogów sanitarnych w Pani Klubie? 
W trosce o bezpieczeństwo Naszych zawodników i trenerów , korzystających z obiektów sportowych przestrzegamy instrukcji Ministerstwa Sportu.
Co do zasady jest nieprzekroczenie maksymalnego limitu osób przebywających jednocześnie na obiekcie, wyłączenie korzystania z szatni i pryszniców ( poza toaletą) , zapewnienie środków do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego, zalecane jest zachowanie dystansu społecznego, pomiędzy poszczególnymi treningami jest ustanowiona przerwa 15-minutowa dla potrzeb dezynfekcji obiektu.
 
- Co zmieniło się w Waszym klubie w związku z pandemią COVID-19? 
Większych zmian w klubie nie ma, zawodnicy (seniorzy) organizowali sobie zabawy sportowe w przestrzeni internetowej pomiędzy innymi klubami. Zabawa sportowa polegała na wyselekcjonowaniu najlepszych zawodników grających na danej pozycji oraz stworzenie " 11 " ligi okręgowej gra o finał w ' Wielki turniej ligi okręgowej", klub zajął III miejsce. 
 
- Jak współpracujecie z władzami Miasta Gliwice?
Samorząd Miasta Gliwice wspiera Nas przede wszystkim pomocą finansową. Klub otrzymuje dotacje (w systemie półrocznym). Podkreślam, że samorząd wspomaga finansowo jedynie grupy dziecięco - młodzieżowe bez seniorów.
 
- Jaki termin rozpoczęcia rozgrywek byłby dla Was optymalny?
Zgodnie z wytycznymi określonymi przez Śl. ZPN dla seniorów oraz Podokręg Zabrze dla dzieci i młodzieży. Terminy rozpoczęcia rozgrywek dla poszczególnych grup są dla klubu jak najbardziej do przyjęcia i realizacji.
 
- Krótki staż jako Prezes Klubu, czy odnajduje się Pani w tej roli? 
Z tym pytaniem mam największy problem w określeniu samej siebie. Zacznę, że od 25 lat prowadzę własną działalność gospodarczą, która pomaga mi w oczywisty sposób zarządzać klubem sportowym ze względu na bardzo podobne aspekty działania. Nadmieniam, że od 2004 roku jestem księgową ŁTS, a od marca 2019 roku prezesem. Zważając, na fakt, że zasoby materialne - finansowe  są mi dobrze znane to łatwiej jest zarządzać klubem. Największą moją rolą jest dołożenie wszelkich starań, aby klub ŁTS Łabędy istniał przez następne 75 lat. Głównym celem jaki sobie postawiłam to jest zabezpieczenie budżetu i kontrola w realizacji, kompletowanie drużyn w porozumieniu z trenerami, dbałość o podnoszenie i utrzymanie poziomu sportowego. Kierowanie pracami kadrowymi oraz utrzymanie dobrych relacji z władzami samorządowymi. Trudno mi się oceniać czy odnajduje się w roli prezesa mogę jedynie potwierdzić, że dokładam wszelkich możliwości, aby nasz klub był w dobrej kondycji kadrowej, finansowej. Krótko mówiąc klub jest mi bardzo bliski.